Forum  Forum Miłośników Kotów Rasy RAGDOLL Strona Główna Forum Miłośników Kotów Rasy RAGDOLL
Pierwsze na polskich stronach www forum o Ragdollach! Forum działa od 27 listopada 2005r.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kot a dziecko

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miłośników Kotów Rasy RAGDOLL Strona Główna -> Ragdollowe informacje różne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Endorphine



Dołączył: 08 Paź 2006
Posty: 2428
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 15:28, 28 Lut 2007    Temat postu: Kot a dziecko

Nie mam w tym temacie zbyt wielkich doświadczeń, szczerze mówiąć nie mam ich wcale. Ale znalazłam ciekawy artykułWesoly

Gdy zaciągałam zasłony w oknie, zobaczyłam, że Kot - na szczęście już suchy - starannie układa się na poduszce w pobliżu twarzyczki Dziecka.
- Oooch! - zawołałam półgłosem, przywołując w pamięci wszystkie straszliwe opowieści o kotach i niemowlakach, jakimi raczyły mnie różne wiekowe osoby, i jakie wciąż opowiadają o wiele młodsi nasi znajomi. Było tam i o kotach, które pazurami wydrapują dzieciom oczy, gdyż podnieca je widok mrugających powiek. Było o poruszającej się grdyce, którą kot bierze za mysz i rzuca się niemowlęciu do gardła, rozrywając je na strzępy. Było wreszcie o kotach, które specjalnie kładą się dzieciom na piersiach i duszą je własnym ciężarem. A w dodatku TEN Kot, licząc na oko, ważył co najmniej dziesięć kilo, a zatem dwa i pół raza więcej niż moje Dziecko.
Ledwo to wszystko sobie przypomniałam, gdy Dziecko powiedziało, nie otwierając ust, za to patrząc na mnie intensywnie błękitnym okiem, gdyż zielonym oglądało Kota:
- Nigdy nie powtarzaj takich okropnych kłamstw o kotach. Przyrzekasz?
- Przyrzekam - odparłam bezwiednie.

Dorota Terakowska, W krainie kota



Wokół kotów trzymanych w domu z małym dzieckiem narosło tyle niesprawiedliwych przesądów, kłamstw i zabobonów, że zdecydowałam się poświęcić temu tematowi osobny dział na mojej stronie.
Słów kilka o toksoplazmozie

Ciężarne kobiety często otrzymują rady, żeby pozbyć się swojego kota, gdyż "zaraża groźną chorobą, która uszkodzi dziecko". Rady takie może i płyną z dobrego serca, jednak wobec zwierzęcia są okrutne i niesprawiedliwe. Informacje dotyczące choroby są fragmentaryczne i często przesadzone. Młode matki, często zdezorientowane, popadają w konflikt z własnym sumieniem. Przejdźmy więc do faktów.
Czynnikiem wywołującym toksoplazmozę jest pierwotniak Toxoplasma gondii. Na choroby te zapadają prawie wszystkie ssaki, w tym też człowiek, ale tylko kot wydala z kałem przypominające jaja formy przetrwalnikowe tego pasożyta, czyli oocysty. U wszystkich innych zarażonych zwierząt cysty wytwarzają się w mięśniach. Dla człowieka i kota istnieją dwie możliwości zrażenia się pasożytem: przy spożyciu surowego mięsa zawierającego cysty i poprzez kał kota. Pierwsza jest zdecydowanie najczęstsza. Koty mogą się zarazić poprzez zjedzenie myszy, w której mięśniach znajdują się cysty pasożyta, człowiek po zjedzeniu tatara lub krwistego befsztyka. Gotowanie, pieczenie lub głębokie zamrażanie mięsa niszczy cysty pasożyta. Większość dorosłych kotów nie wykazuje żadnych objawów chorobowych, podobnie u człowieka dolegliwości występują rzadko. Po przejściu choroby organizm już do końca życia jest uodporniony na toksoplazmozę.
Problem toksoplazmozy nabiera znaczenia w przypadku kobiet, które przed zajściem w ciążę nie miały żadnego kontaktu z omawianym pasożytem. Zarażenie w czasie ciąży grozi uszkodzeniem płodu lub poronieniem. Ale bez paniki! Przede wszystkim każda kobieta przed planowaną ciążą powinna sobie zrobić badanie krwi pod kątem toksoplazmozy. Uzyskanie pozytywnego wyniku oznacza, że miała już kontakt z pasożytem, w krwi znajdują się przeciwciała więc ani jej ani dziecku nic nie grozi. Jeśli wynik jest negatywny, należy się zastosować do kilku wskazówek:
1. W czasie całej ciązy nie wolno spożywać surowego mięsa.
2. Jeśli w domu obecny jest kot, to należy zbadać jego kał (trzy razy w odstępie dwudniowym) na obecność oocyst toksoplazm. Brak ich w kale kota stale przebywającego w domu wyklucza możliwość inwazji, pod warunkiem że nie otrzymuje on w pokarmie surowego mięsa.
3. Jeśli jednak w kale stwierdzono obecność form przetrwalnikowych omawianego pasożyta, to należy bezwzględnie codziennie całkowicie opróżniać kocią ubikację, myć ją bardzo gorącą wodą i wypełniać świeżą ściółką. Dla pewności wskazywane jest używanie w tym celu gumowych rękawiczek i innego członka rodziny:) Gorąca woda skutecznie niszczy oocysty, które są zdolne do inwazji dopiero 3-4 dni od wydalenia ich na zewnątrz. Jeśli więc kuweta codziennie jest myta gorącą wodą, człowiekowi nic nie zagraża.
4. Jeśli kot jest wychodzący, to w czasie całego okresu ciąży należy się stosować do powyższych wskazówek, gdyż może dochodzić do powtórnych zarażen kota
Stosowanie się do powyższych rad redukuje ryzyko związane z toksoplazmozą do zera. Nie słuchajcie więc rad życzliwych...

Dziecko z kotem w domu

Po pojawieniu się w domu niemowlęcia pozwólmy kotu zapoznać się z nowym domownikiem. Oczywiście należy mieć wszystko pod kontrolą. Może się zdarzyć, że kot będzie układać się w łóżeczku obok dziecka. Swoim ciepłem i uspokajającym mruczeniem może nam tylko pomócWesoly Przy zachowaniu zdrowego rozsądku układ kot-dziecko nie wyrządzi sobie wzajemnie krzywdy. Moja ciekawska Kocurka omija mojego małego siostrzeńca szerokim łukiem i to też jest jakieś wyjście z sytuacji:) Dziecko wychowujące się w obecności kota będzie na pewno zdrowsze i mniej podatne na alergie w przyszłości. Kiedy mały szkrab dorośnie i zacznie samodzielnie poruszać się po domu, pamiętajmy o jego odpowiedniej edukacji: wąsy i koci ogon nie są służą do łapania i ciągnięcia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miłośników Kotów Rasy RAGDOLL Strona Główna -> Ragdollowe informacje różne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin